Опубліковувач

Ogłoszenie dodatkowego naboru KFS

                             O G Ł O S Z E N I E           
 
Powiatowy Urząd Pracy w Świdwinie  ogłasza dodatkowy  nabór wniosków na finansowanie
pracodawcom i ich pracownikom kosztów kształcenia ustawicznego
ze środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Urząd dysponuje środkami rezerwy KFS w wysokości: 2.500 zł
Wnioski można składać  od dnia : 28.11.2024 r. do dnia 29.11.2024 r.
 
Starosta przyznaje wsparcie ze środków Rezerwy  KFS pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone w priorytetach wskazanych przez Radę Rynku Pracy na rok 2024:
Priorytet A: wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Priorytet B: wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Priorytet C: wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy
z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023 poz. 164)
Priorytet D: wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju. - w załączniku do ogłoszenia.
Wnioski złożone przed oraz po wyznaczonym terminie nie będą podlegały rozpatrzeniu.
 Środki KFS mogą być przeznaczone na:
• kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
• egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
• badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
• ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem
 W ramach KFS możliwe jest sfinansowanie:
- Do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika
- Do 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli wnioskodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a jego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln. EUR)
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i  pracodawcy składa w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce  prowadzenia działalności wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej (wniosek do pobrania w załączniku do ogłoszenia).
Do wniosku pracodawca dołącza:
1) zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej
2) informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej w załączniku do ogłoszenia;
UWAGA: Od 01.01.2024r. obowiązuje nowe rozporządzenie UE nr 2023/2831 o pomocy de minimis. Krajowe procedury związane z udzielaniem pomocy de minimis nie są dostosowane do rozporządzenia Komisji 2023/2831, dlatego na potrzeby danego naboru Oświadczenie o wysokości uzyskanej pomocy de minimis oraz Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis zostały dostosowane we własnym zakresie do wymogów określonych wprost w treści rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
3) kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
4) program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu;
5) wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
 W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, Starosta wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni  i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie, w przypadku:
1) niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub
2) niedołączenia wymaganych załączników.
Dopuszcza się negocjacje pomiędzy Starostą a pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Starosta zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy. Umowa może zostać zawarta tylko na działania wymienione w art. 69a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20.04.2004r o  promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2024r. poz. 475 z ze zm.), które jeszcze się nie rozpoczęły.
Wszystkie finansowane działania muszą rozpocząć się w 2024r.
Aktualny formularz wniosku dla pracodawcy o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS dostępny będzie na stronie internetowej tut. urzędu (pod ogłoszeniem, jak również dokumentach do pobrania) oraz w siedzibie urzędu  (pokój 6).
                                                                 
 
 Z poważaniem
Z up. STAROSTY
Dorota Tudrujek
Dyrektor
Powiatowego Urzędu Pracy w Świdwinie

 

Załączniki

Wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego 2024
Wniosek o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego 2024.pdf 460 KB
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 379 KB
Komentarz do Priorytetów RADY RYNKU PRACY WYDATKOWANIA REZERWY KFS 2024
Komentarz do Priorytetów RADY RYNKU PRACY WYDATKOWANIA REZERWY KFS 2024.docx 16 KB
Wykaz obszarów branż kluczowych dla rozwoju powiatu świdwińskiego oraz województwa zachodniopomorskiego
Wykaz obszarów branż kluczowych dla rozwoju powiatu świdwińskiego oraz województwa zachodniopomorskiego.pdf 355 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display