O G Ł O S Z E N I E
Powiatowy Urząd Pracy w Świdwinie ogłasza dodatkowy nabór wniosków na finansowanie
pracodawcom i ich pracownikom kosztów kształcenia ustawicznego
ze środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Urząd dysponuje środkami rezerwy KFS w wysokości: 2.500 zł
Wnioski można składać od dnia : 28.11.2024 r. do dnia 29.11.2024 r.
pracodawcom i ich pracownikom kosztów kształcenia ustawicznego
ze środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Urząd dysponuje środkami rezerwy KFS w wysokości: 2.500 zł
Wnioski można składać od dnia : 28.11.2024 r. do dnia 29.11.2024 r.
Starosta przyznaje wsparcie ze środków Rezerwy KFS pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone w priorytetach wskazanych przez Radę Rynku Pracy na rok 2024:
Priorytet A: wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Priorytet B: wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Priorytet C: wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy
z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023 poz. 164)
Priorytet D: wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju. - w załączniku do ogłoszenia.
Wnioski złożone przed oraz po wyznaczonym terminie nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Środki KFS mogą być przeznaczone na:
• kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
• egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
• badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
• ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem
W ramach KFS możliwe jest sfinansowanie:
- Do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika
- Do 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli wnioskodawca należy do grupy mikroprzedsiębiorców, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a jego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln. EUR)
Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy składa w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej (wniosek do pobrania w załączniku do ogłoszenia).
Do wniosku pracodawca dołącza:
1) zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej
2) informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej w załączniku do ogłoszenia;
UWAGA: Od 01.01.2024r. obowiązuje nowe rozporządzenie UE nr 2023/2831 o pomocy de minimis. Krajowe procedury związane z udzielaniem pomocy de minimis nie są dostosowane do rozporządzenia Komisji 2023/2831, dlatego na potrzeby danego naboru Oświadczenie o wysokości uzyskanej pomocy de minimis oraz Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis zostały dostosowane we własnym zakresie do wymogów określonych wprost w treści rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
3) kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
4) program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu;
5) wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, Starosta wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie, w przypadku:
1) niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub
2) niedołączenia wymaganych załączników.
Dopuszcza się negocjacje pomiędzy Starostą a pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Starosta zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy. Umowa może zostać zawarta tylko na działania wymienione w art. 69a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20.04.2004r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2024r. poz. 475 z ze zm.), które jeszcze się nie rozpoczęły.
Wszystkie finansowane działania muszą rozpocząć się w 2024r.
Aktualny formularz wniosku dla pracodawcy o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS dostępny będzie na stronie internetowej tut. urzędu (pod ogłoszeniem, jak również dokumentach do pobrania) oraz w siedzibie urzędu (pokój 6).
Z poważaniem
Z up. STAROSTY
Dorota Tudrujek
Dyrektor
Powiatowego Urzędu Pracy w Świdwinie
Dorota Tudrujek
Dyrektor
Powiatowego Urzędu Pracy w Świdwinie